Pytanie
Dzień dobry,
Mam 23 lata, 1,70 wzrostu i ważę 58 kg. Od kilku lat cierpię na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, często też drętwieje mi szyja. Boli mnie, kiedy dłużej chodzę, siedzę lub stoję. Cierpię też z powodu duszności, to znaczy nie mogę złapać odechu w pozycji leżącej. Dobiero kiedy wstanę i mocno się wyprostuję, jest lepiej (wykluczono astmę, alergię itp.) Odczuwam też ostatnio bardzo często niezwykle silny ból, trwający od jednej do paru minut, zaczynąjący się od krzyża aż do uda. Nie mogę nawet wtedy postawić kroku (lekarz wykluczył choroby nerek, jak i choroby kobiece).
Wynik RTG kręgosłupa brzmi: Kręgosłup szyjny: zmiejszenie łuku fizjologicznej lordozy, nieznaczne skrzywienie zwrócone wypukłością w stronę prawą, krążki międzykręgowe C5/6 i C 6/7 miernie niższe. Kręgosłup piersiowy: nieznaczne skrzywienie esowate, trzony kręgowe Th7 i Th8 minimalnie klinowe, drobne zaostrzenia krawędzi trzonów Th4 do Th8, guzek Schormola dolnej płytki granicznej Th8 i Th12, krążki międzykręgowe Th6/7, Th8/9 i Th9/10 niższe – obraz rtg przemawia za przebytą chorobą Scheuermana.
Kręgosłup lędźwiowy: zniesienie fizjologicznej lordozy: wyprost, guzek schormola dolnej płytki granicznej trzonu L1, krążki międzykręgowe Th12/L1 i L1/2 niższe. Bardzo długo chodziłam na fizykoterapię, ćwiczę w domu, chodzę na basen korekcyjny, ale to wcale mi nie pomaga, bo wciąż muszę brać środki przeciwbólowe. Co mam dalej robić?

Odpowiedź
Przedstawione opisy klisz rentgenowskich sugerują przebytą chorobę Scheuermanna. Nie ma w nich dowodów na istnienie innych patologii kręgosłupa. Przebyta choroba Scheuermanna może być przyczyną zwiększonej podatności kręgosłupa na zmęczenie. Bóle zmęczeniowe kręgosłupa mogą objawiać się w różny sposób.
Niekiedy są długotrwałe i nękające, mogą powodować emocjonalne wyczerpanie, zaburzenia nastroju i poczucie bezsilności związene z upośledzeniem sprawności. Istnieje możliwość, że duszności pojawiają się u Pani w takim właśnie mechanizmie. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie dotyczące braku efektów podjętego leczenia. Być może warto zmienić charakter wykonywanych ćwiczeń i aktywności ruchowej (wskazany kontakt z fizjoterpeutą) lub powtórnie poddać się badaniu lekarskiemu zwłaszcza, że ból w obrębie uda nie jest typowym objawem dla choroby Scheuermanna.

Cześć! Miałam ten sam problem i w moim przypadku pomogła wizyta u terapeuty. Na spokojnie i dokładnie wytłumaczył mi, jakie ćwiczenia i aktywności są dla mnie wskazane. Stosuję się do tego już kilka miesięcy i ból zniknął. Serio, myślę, że nie warto się męczyć, ale skonsultować sprawę ze specjalistą. pozdrawiam i życzę dobrego dnia 🙂