Pytanie
Dzień dobry!
Nigdy nie pomyślałem, że ja tego doświadczę… Wynik rezonanasu brzmi: badanie uwidoczniło zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego L5-S1 wyrażone jego dehydratacją i obniżeniem. Na wymienionym poziomie widoczna jest duża, centralna, tylna wypuklina krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego. Wypuklina wypełnia górne części obu zachyłków bocznych. Prawy korzeń jest uciśnęty i przemieszczony. Cechy ucisku także lewego korzenia S1. W przylegających do krążka częściach trzonów widoczne zmiany reaktywne z tłuszczową konwersją szpiku. Otwory międzykręgowe wolne.
W związku z powyższym pragnę zapytać:
1. Czy na tej podstawie istnieją przesłanki do leczenia operacyjnego? 2. jakie rokowania niesie zabieg operacyjny? 3. lekarz zaproponował, aby próbować poddać się nastawianiu tego dysku – czy jest to bezpieczne? 4. czy możliwe jest cofnięcie stanu obecnego poprzez rehabilitację? 5. jakie działanie ma krioterapia i sauna? co bardziej jest zalecane w tym przypadku?
Z poważaniem.

Odpowiedź
Podstawę prawidłowych decyzji związanych z leczeniem schorzeń kręgosłupa stanowi dokładne badanie lekarskie. Obraz kręgosłupa uzyskiwany nawet tak nowoczesnymi metodami jak megnetyczny rezonans jądrowy jest jedynie narzędziem pomocniczym. Z przytoczonego opisu klisz można wywnioskować, że występuje u Pana znaczna deformacja krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym na dwóch poziomych.
Wskazania do leczenia operacyjnego można ustalić na podstawie charakteru i nasilenia dolegliowści oraz obecności klinicznych cech uszkodzenia korzeni nerwowych. Nie jestem przekonany, czy manipulacje na kręgosłupie dotkniętym zaawansowaną chorobą dyskową są w pełni bezpieczne. Oczywiście zabieg taki może przynieść przejściową poprawę, trudno jednak zagwarantować, że w trakcie manipulacji nie dojdzie do nasilenia dolegliwości.

Niektórych objawów choroby dyskowej kręgosłupa (np. konsekwencji ucisku struktur nerwowych) nie da się zlikwidować leczeniem zachowawczym. Z drugiej strony odległy efekt leczenia operacyjnego w ogromnej mierze zależy od właściwie prowadzonej rehabilitacji. Nie mogę się jednoznacznie wypowiedzieć na temat zasadności leczenia ciepłem czy zimnem Pańskiej choroby. Krioterapia wydaje się skuteczna zarówno w ostrch, jak i w przewlekłych stadiach choroby, jednak nie wszyscy pacjenci dobrze tolerują ten zabieg. Nagrzewanie w saunie wywiera przede wszystkim efekt rozluźniający nadmiernie napięte mięśnie. U wielu chorych istnieją jednak przeciwwskazania między innymi kardiologiczne do tego rodzaju zabiegu.
Polecam artykuł i ogólnie stronę. Serio. Dużo przydatnych informacji. Strona się dopiero rozwija ale ja już widzę potencjał. Tak trzymać. Pozdrowienia dla autorów 🙂